Visa-aclass
Aralık 11, 2017 21:43
Anasayfa arrow Rusya Vizesi arrow Sorunlar ve Çözümler arrow Sorunlar ve Çözüm Önerİlerİ
Sorunlar ve Çözüm Önerİlerİ T_(Yazdır) T_(E-Posta)

Rusya vizeleri ile ilgili en çok karşılaşılan sorular ve yanıtlarını aşağıda bulacaksınız.Sizin sorunuz ve yanıtınız aşağıda yoksa lutfen adresine yazınız.

Rusya’ya girerken
Rusya'ya bilet rezervasyonu yapmadan önce mutlaka Rusya vizenizin başlama tarihine dikkat ediniz, Rusya vizenizin başlama tarihinden önce Rusya'ya giriş yapmanız olanaksızdır.İlk iş olarak vizeniz alındığında giriş çıkış tarihlerini, adınızın soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını,doğum tarihi, pasaport numarası gibi bütün bilgileri kontrol ediniz.Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz.Havaalanlarında, pasaport kontrollerinde, pasaportunuza ve pasaport kontrolünden önce dolduracağınız migrasyon kartına giriş mühürünün vurulduğundan emin olunuz.
Rusya'da registire olabilmenizin zorunlu  şartlarından biri de  MİGRASYON KARTI'nı doldurmanızdır.
Önemli!!!: Pasaportunuzun ve vizenizin kopisini mutlaka çekip ayrı bir yerde saklayınız.Pasaport ve vizenizin kaybolması durumunda çıkış vizenizin yapılması kolaylaşacaktır.

Rusya'dan ayrılırken
Rusya vizenizin bitiş tarihinden önce bilet rezervasyonunuzu yapınız ya da biletinizi alınız, vizenin geçerlilik süresi bittikten sonra Rusya’dan Çıkış Vizesi almadan çıkmanız olanaklı değildir.Çıkış vizesi almak hem oldukca zahmetli ve hem de uzun zaman gerektirir.Rusya'dan çıkmak Rusya'ya girmekten daha zahmetli hal alır.Kesinlikle Rusya Federasyonu'nun kanunla belirlediği bu kuralı ihlal etmeyiniz.Departa da dahil bir çok cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz.

Vizeniz ile ilgili bir sorun çıktığında sizi davet eden firma ile kontak kurunuz.Sizi davet eden firmanın adı vizede yazılmıstır, bu firmanın Rusya'daki ofisinin kontaklarını not ediniz. Rusya Federasyonu  kanunlarına göre; vizeniz ile ilgili sorunları yalnızca sizi davet eden firma, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’nın yerel departmanı olan Rusya Federasyonu Federal Migrasyon Servisi (FMS)’ne bazı evraklar sunarak, çözer.Vizenizi güvenilir bir yerden almanız gerektiği  çok önemlidir.
Her spesifik sorunlar karşısında daha efektif çözümler olabilir, bu konuda Visa aclass ,çözüm üretebilecek bilgi donanımına sahip ve de Rusya’da bu sorunlar karşısinda çözum üretilen zincirlerin halkasındadır.

1-Beni davet eden firmayı bulamıyorum
Büyük olasılıkla Rusya’da kalıcılığı değil geçiciliği tercih etmiş bir firmadan davet edildiniz.Size yardım edebilece güvenilir bir firma bulmalısınız.Visa aclass bu konuda size yardıma hazır.

2-Beni davet eden firma başka bir şehirde bulunuyor
Bulunduğunuz başka şehirde sizi davet eden firma sizi registire edemez. Registirenizi kendiniz yaptırmalısınız, kalacağınız evin sahibi ile yerel Ovir’in Pasaport ve registire departmanına gidip registire olmalısınız, kural olarak bu şekilde olmakla beraber farklı şehirlerde farklı uygulamalar görülmektedir. 7 çalışma günü içerisinde Rusya’nın her şehrinde registire olma zorunluluğunuz vardır aksi durumda  idari ceza olarak adlandırılan cezayı ödemelisiniz ki bu ileride Rusya’ya girişinizi engelleyici bir neden olabilir.
Genellikle sizi davet eden firmanın, bulunduğunuz şehirdeki yerel makamların istediği tarzdaki mektubu size göndermesi ile bu sorun aşılabilmektedir.Mutlaka sizi davet eden firmaya yazı örneğini ,oradaki yerel makamlardan bilgi alarak gönderiniz. Bu durumda da registire olamamışsanız bir otelde registire olmanın yollarını araştırınız  ya da bu konularla ilgili yerel bir firmadan yardım isteyiniz.

3-Beni davet eden firma yardım etmek istemiyor
Büyük bir olasılıkla sizi davet eden firmanın problemi var demektir.Sizi davet eden firmayı, size bu konuda yardım etmeye zorlamanız sonuc vermeyecektir.Size yardım edebileceği konusunda güven veren yeni firma bulup, bu firmadan tüm sorumlulukların kendilerine transfer edilmesini isteyebilirsiniz.

4-Rusya’ya gelişimden sonraki 7 çalışma gününde vizemi registire ettiremedim.
Bu durumda herhangi bir polis karakolunda idari ceza olarak adlandırılan cezayı ödeyerek protokol yazısını alıp sizi davet eden firmaya müracaat etmeniz gerekiyor.Protokol 3 gun geçerlidir, protokolun ödenmesinden sonra  yine registire olmamışsanız ve de polis tarafından kontrol ediliyorsanız  yeniden ceza ödemeniz kanun gereğidir. Bu konu ile ilgili davet eden firma ile kontak kurunuz, protokol yapmadan bu durumdan kurtulmaya çalışınız, bu protokollar ileride vize almanıza engel olarak karşınıza cıkabilir.Siz protokol yaptırmadan bizimle kontak kurunuz, registireniz cezasız yapılacaktır.

5-Beni davet eden firma registiremi yapamadı
Büyük ihtimalle firmanızın Federal Migrasyon Servisi’nde sorunları var. Size yardım edebileceğini düşündüğünüz bir firma bulmalısınız ya da direk sizi davet eden firmadan başka bir firma bulmasını isteyiniz.Ya da bizimle kontak kurunuz.

6- Rusya’dan ayrılıyorum ama hala vizemi registire ettiremedim
Rusya’ya gelişinizden sonraki 7 çalışma günü içerisinde Rusya vizenizi registire ettirmemişseniz , polis pasaportunuzu kontrol etmek için durdurmuşsa, sizi yukarıda da bahseldiği gibi cezalandıracaktır, cezalandırılmadan havaalanına gelmişseniz çok büyük olasılıkla cezalandırılmayacaksınız çünkü registreler yeni uygulamalara göre artık pasaporta ya da Rusya MİGRASYON KART’ına işlenmediğinden Rusya havaalanlarındaki pasaport kontrollerinde registire yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeyecektir.

8-Rusya vizemde yanlışlık var, düzelltirmek istiyorum
Artık Rusya’da iseniz düzeltme yapmak sadece Dış İşleri Bakanlığı bünyesindeki departmanda mümkündür,normalde vize işlemleri UFMS olarak adlandırılan İç işleri Bakanlığı'na bağlı departmanda yapılır.Yapılan yanlışlık Rusya konsolosluklarında yapıldı ise bu kural geçerlidir, çünkü konsolosluklar Dış İşleri Bakanlık'larına bağlıdırlar.

9- Rusya vizemi uzatmak istiyorum
Rusya vizesi uzatılamaz normal şartlarda. Rusya vizesini uzatmak olağandışı durumlarda söz konusudur ve birkaç gün uzatılabilir. Kesinlikle vize bitmeden çıkmanızı öneririz.Rusya’ya vize desteği- Rusya’ya davetiye-veren firmanız ile kontak kurunuz.
Moskova havaalanlarından Sheremetevo ve Domodedova’da, St.Petersburg Pulkovo havaalanında nöbetçi konsolosluklar var, bu konsolosluklar Rusya vizesi 1-2 gün once biten kişilere  Rusya çıkış vizesi verebilir. Vize verip vermeme konusunda insiyatif bu konsoloslardadır. 

10- Rusya vizem bitti
Rusya’dan çıkış yapabilmeniz için de Rusya Çıkış Vizesi gerekmektedir.Vize bittiğinde çıkış yapamazsınız .Rusya Çıkış vizesi için bizimle kontak kurunuz.

11-Rusya vizemi ve pasaportumu kaybettim
İlk olarak yapılması gereken bir polis karakoluna gidip pasaportunuzu kaybettiğinizi bildirmenizdir.Polis karakolundan size kaybettiğinize dair belge-Rusça’da SPAVKA-verilecektir, bu belge-SPRAVKA-ile Moskova’da,  7. Rostovski  Pereulok Dom.12  adresinde bulunan T.C Moskova Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’ne gidip durumu beyan etmelisiniz, konsolosluk size pasaport olarak kullanabileceğiniz SEYAHAT BELGESİ verecektir.Daha önceki tavsiyelerimize uydunuzsa elinizde pasaportunuzun ve vizenizin kopileri olmalı.Sizi davet eden firmaya konsolosluktan aldığınız SEYAHAT BELGESİ’ni, polis karakolundan alınan SPRAVKA’yı, 3 adet mat üzerinde mühür tutabilen vesikalık fotoğrafları getirmeniz gerekir.Rusya Çıkış Vizesi’nin alınma süreci 1 aya kadar uzayabilir. Bu konularda uzmanlaşmış , çözüm üretilen zincirde olan firmalar bu süreci hızlandırabilmektedir.Bizimle kontak kurunuz. 

12-Polis tarafından durduruldum
Rusya vizesini amacına uygun aldınız, registirenizi zamanında yaptırdınız ise sorun yok demektir.Yabancı bir ülkede olduğunuzu unutmadan, sinirlenmeden kibar bir şekilde her halukarda anlaşma yolunu tercih etmeniz tavsiye olunur. 

13-Rusya’ya girişime izin verilmiyor
Rusya vizesi almak Rusya’ya girişinizi garantilemez. Ancak ihtimal nedenler şunlar olabilir: pasaportunuz eskimiş ya da ortasından az ya da çok fark etmez yırtılmış olabilir.Vizenizin amacına uygun   olmadığı kanaatine varılmış olabilir.Giriş ve çıkış mühürlerinizde eksiklik olabilir.
Önemli!!! Pasaportunuzu yeni alırken tüm bilgilerin doğru yazıldığından emin olunuz. Pasaportunuz yıpranmış ise kendiniz yapıştırarak ya da zımbalayarak tamir etmeyiniz.Türkiye’de iseniz pasaportunuzu yenileyiniz, artık Rusya’da yıpranmış ise konsoloslukta pasaportunuzu yenileyiniz, Rusya’da pasaportunuzu yenilemişseniz, sizi davet eden firmadan, Rusya vizenizin ,geçerli olan yeni pasaporta istinaden verilmesini isteyiniz.Pasaportu yenilemiş ve yeni pasaporta istinaden vizenizi almamissanız  Rusya’dan yeni pasaportunuzla eski pasaportunuz olsa bile çıkış yapamazsınız.Evet 7 'inci madde yok fark ettiniz mi? Ya demek fark etmediniz yeniden okuyunuz.

No More Problems
Rusya Vizeniz ile ilgili problemler yaşamamak için önemli tavsiyelerimiz:
1-
 Rusya vizesi yapan güvenilir bir firmadan vizenizi alınız ve bu firmanın Rusya’daki iletişim bilgilerini yanınızda taşıyınız.
2- Rusya’ya geliş amacına uygun vize alınız.
3- RusyaVizenizi zamanında registire ettiriniz.
4- Pasaportunuzun, Rusya Vizenizin, Rusya Registirenizin, Migrasyon Kartınızın fotokopisini çekerek güvenli bir yerde saklayınız.
5- Rusya vizenizin bitiş taihini unutmayınız.